Trwały nadruk na koszulkach – techniki

Szukając niecodziennej i oryginalnej formy promocji swojej firmy, z pewnością wielu potencjalnych zleceniodawców zainteresowało się tematem nadruków na koszulkach. Wielu jednak od tego pomysłu odstraszyła słaba jakość nadruków i ich krótkotrwałość.

Wybór odpowiedniej techniki

Aby jakość nadruku spełniała nasze oczekiwania, konieczne jest poznanie charakterystyk najpopularniejszych technik i ich ograniczeń. Pozwoli to uzyskanie efektu dzięki któremu nadruk na koszulkach będzie najwyższej jakości.
Na rynku dostępne są techniki:

Sitodruk – jest to technika zdecydowanie najstarsza, stosowana już przed wiekami, jednak mimo to nadal jedna z najtrwalszych metod. Polega ona na przeciskaniu barwnika tzw. raklem, przez wcześniej przygotowane matryce, które nazywane są sitami. Każdy kolejny kolor w naszym projekcie oznacza kolejną warstwę nakładanej farby. Warstwa po warstwie powstaje gotowy wydruk, który charakteryzuje się bardzo dużą trwałością. Wadą jest stosunkowo duży koszt. Opłacalność tego rozwiązania osiąga się jedynie w przypadków dużych zamówień.

Flex/Flock – metoda ta polega na wycinaniu wcześniej przygotowanej folii z nadrukiem i przyklejeniu jej na koszulkę poprzez wygrzanie w prasie termo transferowej. Jakość tak uzyskanych nadruków jest bardzo przeciętna ale ich ich koszt również plasuje się w niższym przedziale cenowym. Technika Flex/Flock doskonale nadaje się do nieskomplikowanych reklamowych wzorów lub krótkich napisów.

Sublimacjanadruk na koszulkach dzięki tej technice uzyskiwany jest poprzez wniknięcie specjalnego tuszu sublimacyjnego w strukturę materiału z którego wykonana jest koszulka. Podobnie jak w przypadku techniki Flex/Flock, wcześniej przygotowany projekt zgrzewany jest przy pomocy prasy na powierzchnie koszulki, z tą różnicą, że jest on znacznie trwalszy. Tak przygotowany wydruk odporny jest na wielokrotne prania i wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jedynym minusem jest brak możliwości zastosowania tej techniki na bawełnianych koszulkach. Aby wydruk był satysfakcjonujący, konieczna jest obecność w składzie poliestru.